Nemški non-paper glede 13. člena Direktive
Teresa Nobre, Communia, piše o tem, da je nemška delegacija v Svetu nedavno predstavila neuraden dokument (non-paper), s katerimi predlaga nekatere spremembe k 13. členu Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu.
Predlaga se sledeče:
– izvzetje platform z letnim prometom do 20 milijonov evrov;
– oprostitev odgovornosti platform v določenih situacijah (če na primer platforma dokaže, da si je po najboljših močeh prizadevala pridobiti dovoljenje imetnika pravice);
– uvedba obvezne izjeme avtorske pravice za vsebine, ki jih ustvarijo uporabniki (user-generated content) ob plačilu poštenega nadomestila imetnikom pravic.
Predlagane rešitve so sicer korak v pravi smeri, vendar je problematična zlasti uvedba nadomestila. Zakaj bi uporabnik, ki na platformo z namenom parodije, karikature ali kritike naloži vsebino, katero je ustvaril, ta vsebina pa vsebuje tudi neko varovano delo oziroma njegov del, moral za uporabo izjeme plačevati nadomestilo? Diši po uvedbi davka na izvrševanje svobode ustvarjanja in pravice do izražanja. Mar obstoječe izjeme v avtorskem pravu tega ne dovoljujejo?
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).