Sprejeta Direktiva o nekaterih dovoljenih uporabah osirotelih del
25. oktobra 2012 je Svet Evropske Unije sprejel Direktivo 2012/28/EU Evropskega parlamenta in Sveta o nekaterih dovoljenih uporabah osirotelih del.
Osirotela dela so avtorska dela, ki so sicer še pod avtorskopravno zaščito, vendar pa njihovih avtorjev ni mogoče najti oziroma identificirati.
Direktiva zahteva od držav članic, da knjižnicam, izobraževalnim ustanovam, muzejem, arhivom, filmskim in fonogramskim arhivom ter javnim RTV organizacijam dovolijo, da taka dela dajejo na voljo javnosti ter jih reproducirajo z namenom digitalizacije, dajanja na voljo, indeksiranja, katalogiziranja, ohranjanja ali restavriranja.
Pred tem pa morajo omenjene organizacije izvesti t. i. skrbno iskanje (dilligent search), ki ima namen ugotoviti ali morda avtorja potencialno osirotelega dela le ni mogoče najti. Direktiva vzpostavlja tudi institut vzajemnega pripoznavanja statusa osirotelega dela med državami članicami. Te morajo direktivo prenesti v svoj pravni red do 29. oktobra 2014.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).