Podaljšanje sorodnih pravic za izvajalce in proizvajalce fonogramov
Svet Evropske unije je danes s kvalificirano večino potrdil direktivo o podaljšanju trajanja varstva sorodnih pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov.
Nova direktiva bo podaljšala čas trajanja varstva s 50 na 70 let.
Proti sprejetju direktive so glasovale delegacije Belgije, Češke, Nizozemske, Luksemburga, Romunije, Slovaške, Slovenije in Švedske. Glasovanja so se vzdržale Avstrija in Estonija.
Namen sprejete direktive je povečati obseg varstva izvajalcev, kar naj bi pripomoglo k potrditvi njihovega umetniškega in ustvarjalnega prispevka.
Kot je razloženo v sporočilu za javnost, izvajalci začnejo s svojimi glasbenimi karierami zelo zgodaj, kar pomeni, da trenutno trajanje varstva 50 let pogosto ne zadošča za varstvo njihovih izvedb za čas njihovega življenja. Zaradi neučinkovitega varstva se izvajalci ob koncu življenja soočajo z izgubami, prav tako pa jim je dostikrat onemogočeno učinkovito varstvo izvedb v času njihovega ustvarjanja.
Države članice bodo morale implementirati nove določbe v svojo zakonodajo v 2 letih.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).