Smithsonian prispeval 2,8 milijona del v javno domeno
Smithsonian je v sodelovanju s Creative Commons skoraj tri milijone svojih del dal na voljo pod CC0 “licenco”. To pomeni, da se imetniki odpovedujejo avtorskim pravicam in da je vsebina sedaj na voljo za kopiranje, distribuiranje in predelavo brez omejitev, za kakršen koli namen (tudi komercialen).
Smithsonian je institucija, ki združuje 19 muzejev, 9 raziskovalnih centrov, knjižnice, arhive in različne podružnice in tako predstavlja največji muzejski, izobraževalni in raziskovalni kompleks na svetu. Digitalizacija del v okviru Smithsonian Open Access projekta je trajala približno desetletje in rezultat je baza z 2,8 milijona 2D in 3D del, vse od portretov ameriških zgodovinskih osebnosti do modelov okostij dinozavrov. Smithsonian se je pridružil številnim kulturnim institucijam, ki se zavedajo pomena odprtega dostopa do znanja in večje razpoložljivosti umetniških in kulturnih del za vse ljudi. Z bogatejšo javno domeno bo obogateno tudi izobraževanje, raziskovanje in razširjanje znanja.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).