Slovenija ena od ustanovnih članic Globalnega partnerstva za umetno inteligenco
Globalno partnerstvo za umetno inteligenco (GPAI) je mednarodna iniciativa, katere namen je zagotavljati odgovorno uporabo in razvoj umetne inteligence, predvsem ob spoštovanju človekovih pravic in raznolikosti, ter inovacij in gospodarske rasti.
GPAI, katerega sekretariat bo imel sedež na OECD v Parizu, bo med seboj povezal vrhunske strokovnjake in podpiral raziskave in projekte predvsem v povezavi z naslednjimi temami:
– odgovorna umetna inteligenca;
– upravljanje s podatki;
– prihodnost dela;
– inovacije in trženje;
– uporaba umetne inteligence za spopadanje s COVID-19.
Med ustanovnimi članicami GPAI so, poleg Slovenije, še: Avstralija, Francija, Indija, Italija, Japonska, Kanada, Mehika, Nemčija, Nova Zelandija, Republika Koreja, Singapur, Združeno kraljestvo, ZDA in Evropska unija. Vse članice so se v Skupni izjavi GPAI zavezale, da bodo podpirale odgovorno in na človeka osredotočeno uporabo umetne inteligence ob spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin.
V delovnih skupinah GPAI bo sodelovalo kar devet slovenskih strokovnjakov, med njimi tudi dr. Maja Bogataj Jančič!
Več o tem si lahko preberete tudi na spletni strani Ministrstva za izobraževanje znanost in šport.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).