Evropska komisija o trendih in razvoju umetne inteligence
V sredo, 25. novembra je Evropska komisija objavila obsežno končno poročilo o trendih in razvoju umetne inteligence v Evropski uniji.
V poročilu je podrobno obravnavano avtorskopravno in patentno varstvo za dela, ki jih zgenerira oziroma pomaga ustvariti umetna inteligenca, predvsem na področjih znanosti, medijev in farmacevtskega raziskovanja. Poročilo ugotavlja, da trenutno stanje razvoja umetne inteligence (še) ne daje podlage za radikalne spremembe sistemov avtorskopravnega ali patentnega varstva, ki naj bi bila dovolj fleksibilna, da se razvoju umetne inteligence prilagodita. Pri tem Evropska komisija posebej poudari pomen izkoriščanja režima avtorski sorodnih pravic za določena dela, kjer klasična avtorska pravica ne bi prišla v poštev. Vseeno se poročilo ozre tudi v prihodnost in identificira področja, kjer bi se v prihodnosti utegnile zgoditi pravne reforme, pri čemer tudi predlaga izboljšave trenutno veljavnih ureditev.
Celotno poročilo je na voljo tukaj. Vabljeni k branju!
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).