Vključitev javne domene v 5. člen Direktive
V zvezi z reformo avtorskega prava na enotnem digitalnem trgu se je evropskim zakonodajalcem v trialogu zaenkrat uspelo dogovoriti, da se javna domena vključi v 5. člen direktive.
Določba bo tako na ravni Evropske unije omogočila, da reprodukcija dela v javni domeni ne bo več avtorskopravno varovana (kot to velja v nekaterih državah članicah, kot sta Španija in Nemčija). V praksi to pomeni, da nekdo, ki bo delo v javni domeni, neko sliko na primer, fotografiral, na tej fotografiji načeloma ne bo mogel ponovno vzpostaviti avtorske ali sorodnih pravic. To je tudi v skladu z načelom Manifesta javne domene, da “kar je v javni domeni, mora v javni domeni tudi ostati”. Inštitut za intelektualno lastnino ta premik v pozitivno smer pozdravlja in se zavzema za dvig koncepta javne domene na evropsko raven.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).