Praznujemo Svetovni dan intelektualne lastnine s SEU (C-401/19)
Dan intelektualne lastnine 2022 je zaznamovala izdaja dolgo in težko pričakovane sodbe v cadevi C-401/19, Poljska proti Parlamentu in Svetu. Ob tem dnevu Inštitut za intelektualno lastnino tradicionalno obeleži tudi glavne prednosti in slabosti na področju intelektualne lastnine v Republiki Sloveniji.
Predhodno leto je obeležila trnova pot implementacije DSM Direktive. Ob interesu in strokovni podpori, ki ga je za implementacijo akta – za katero je rok potekel 7. junija 2021 – izrazila javnost, je največje razočaranje leta 2021/2022 dejstvo, da DSM Direktiva še zmeraj ni implementirana!
Obenem se, tudi v luči sodbe C-401/19, ponuja upanje, da še zmeraj lahko popravimo škodljive določbe, s katerimi naj bi implementirali DSM Direktivo. Strokovna javnost je v letu 2021 opravila naloge vlade in zakonodajalca na tem področju in pripravila bogato ponudbo predlogov za implementacijo, ki omogočajo sprejem ureditve, skladne tudi z zahtevami SEU v novi sodbi C-401/19.
Sodišče je sklenilo, da morajo države članice pri prenosu člena 17 Direktive v svojo nacionalno zakonodajo paziti, da se oprejo na razlago te določbe, ki omogoča zagotoviti pravično ravnovesje med različnimi temeljnimi pravicami, varovanimi z Listino.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).