Dan javne domene
1. januar, na katerega obeležujemo dan javne domene, je za avtorsko pravo pomemben datum, kajti z njim v večini držav po svetu dela, katerih avtorskopravno varstvo je v iztekajočem se letu poteklo, postanejo prosta za uporabo, predelavo in reprodukcijo.
Letošnje novo leto je s tega vidika posebno, saj bodo v javno domeno prešla dela, katerih avtorskopravno varstvo bi se moralo v ZDA izteči že leta 1998, pa je ameriški zakonodajalec njihovo varstvo podaljšal še za dodatnih 20 let na skupno 95 let od objave dela. Seznam del, ki so s 1. januarjem 2019 postali na voljo za splošno uporabo vključuje dela Prerok Kahlila Gibrana, Ego in id Sigmunda Freuda ter Umor na igrišču za golf Agathe Christie.
V Sloveniji traja avtorska pravica za časa avtorjevega življenja in še 70 let po njegovi smrti. To pomeni, da so z novim letom v javno domeno prešla dela avtorjev, katerih 70. obletnico smrti smo obeležili v minulem koledarskem letu. Med pomembnejšimi imeni so na primer Igo Gruden (slovenski pesnik in pravnik), Rudolf Andrejka (slovenski pravnik, pisatelj in zgodovinar) in Risto Savin (slovenski skladatelj).
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).