“An EU copyright & data legislative framework fit for research: barriers, challenges and potential measures to address them”
V sklopu Evropskega raziskovalnega prostora (ERA) je bila 23. in 24. februarja v Bruslju organizirana delavnica na temo ukrepa 2, ki obsega naloge s področja “Predlagati zakonodajni in regulativni okvir EU o avtorskih pravicah in podatkih, ki bo primeren za področje raziskav”. Dr. Maja Bogataj Jančič se je delavnice udeležila kot slovenska predstavnica za ukrepe 2 v skupini ERA. Na delavnici je predstavila slovensko ureditev na področju podatkovnega in besedilnega rudarjenja, ki je med najnaprednešimi v Evropi in opozorila na številne avtorskopravne ovire v slovenski zakonodaji.
Delavnica je bila osredotočena na uresničitev prednostnih ukrepov v okviru nove politične agende evropskega raziskovalnega prostora za obdobje 2022-2024 in dela sklepov Sveta iz junija 2022 o izvajanju odprte znanosti.
Cilj prednostnega ukrepa je:
– opredeliti ovire in izzive za dostop do javno financiranih rezultatov raziskav in inovacij ter publikacij in podatkov ter njihovo ponovno uporabo v znanstvene namene ter opredeliti morebitne vplive na raziskave, in sicer z analizo ustreznih določb v okviru zakonodaje EU o avtorskih pravicah in podatkih ter povezanih regulativnih okvirov, pa tudi ustreznih institucionalnih in nacionalnih pobud; in
– predlagati zakonodajne in nezakonodajne ukrepe za izboljšanje sedanjih zakonodajnih in regulativnih okvirov EU na področju avtorskih pravic in podatkov.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).