10. Mednarodna konferenca @Re:Source MAH
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
V svojem prispevku se je dr. Bogataj Jančič je osredotočila na pravico do raziskovanja, ki se odraža v izjemah in omejitvah izključnih avtorskih pravic, zlasti v splošni izjemi za raziskovanje in še posebej izjemi za podatkovno in besedilno rudarjenje, kot je opredeljena v Direktivi 2019/790 o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Direktiva je namreč prenesena v pravne rede držav članic ter predstavlja pravno podlago za “treniranje velikih podatkovnih modelov”, ki so temelj generativni AI. Pri tem je predstavila prednosti ter izzive, ki jih zakonodaja EU prinaša raziskovalcem in ostalim in izpostavila tudi ekonomsko-politične izzive generativne AI.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).