Akcijski dnevi evropskega avtorskega prava
Med 20. in 21. marcem so v Bruslju potekali Akcijski dnevi evropskega avtorskega prava, ki se jih je udeležila tudi dr. Maja Bogataj Jančič.
Konec marca je bil idealen čas, da IPI stopi v akcijo na Akcijskih dnevih evropskega avtorskega prava, ki jih je v Bruslju organizirala Communia Association v sodelovanju z drugimi organizatorji kot denimo Copyright 4 Creativity in Create.Refresh. Cilj dogodka je bil pojasniti evropskim zakonodajalcem, zakaj reforma avtorskega prava, o kateri se trenutno razpravlja v institucijah EU, ni dovolj dobra. Poleg tega je bil dogodek namenjen diskusiji med različnimi deležniki o pomanjkljivostih trenutnega predloga reforme in o predlogih, kako bi se te pomanjkljivosti odpravile.
V sklopu Akcijskih dnevov je potekala okrogla miza o prihodnosti izobraževanja, ki jo je organiziral in gostil nizozemski poslanec v Evropskem parlamentu Marietje Schaake. Poleg več kot 40 oblikovalcev politik in deležnikov je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, ki je v eni izmed sob Evropskega parlamenta, ki je bila nabito polna, spregovorila o stališču slovenskega Ministrstva za izobraževanje o reformi avtorskega prava in težavah, ki se pojavljajo če imaš pri medresorskem usklajevanju znotraj Vlade RS tehtne argumente proti pomanjkljivostim nove zakonodaje .
Na popoldanskem dogodku “COMMUNIA salon in the Museum of Natural Sciences” je več kot 70 aktivistov, akademikov in oblikovalcev politik razpravljalo o izzivih na presečišču ustvarjalnosti, vrednosti ustvarjanja in avtorskega prava v spletnem okolju. Razprave, ki so jih vodili denimo Paul Keller iz Creative Commons in Reagan MacDonald iz Mozille, so skušali gledati iz višje perspektive kot je trenuten zakonodajni predlog in v prihodnost avtorskega prava.
Akcijski dnevi so se zaključili po okrogli mizi z evropsko poslanko Julio Redo in njeno ekipo Piratov EU, ki so ponudili vpogled v trenutno stanje v Svetu EU in v seje, kjer oblikovalci politik vodijo diskusijo o zelo javnih zadevah daleč od oči javnosti. Poleg tega so svetovali, na koga se obrniti v Evropskem parlamentu in kako poudariti naš skupni cilj po pravičnejšem in bolj uravnoteženem sistemu avtorskega prava.
Več o dogodku tukaj. Fotografije dogodka pa so dostopne na tej povezavi.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).