Avtorske pravice je potrebno uravnotežiti z ustavnopravnimi pravicami
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Oktobra 2022 se je zgodil pomemben razvoj na Finskem, ko je parlamentarni Odbor za ustavno pravo ugotovil, da vladni osnutek implementacije Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva) ni v skladu s finsko ustavo. Odbor je namreč ugotovil, da je v nasprotju s človekovimi pravicami – in sicer s pravico do izobraževanja in znanosti po 16. členu finske Ustave.
Več si lahko preberete tukaj. Prispevek je za LIBER pripravil Benjamin White.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).