CC licence 4.0 sedaj na voljo v slovenščini!
Na Inštitutu za intelektualno lastnino že od leta 2005 skrbimo za pravna vprašanja v zvezi s Creative Commons licencami v slovenskem prostoru. Nedavno smo prevedli različico CC licenc 4.0, ki so sedaj na spletni strani creativecommons.org dostopne tudi v slovenščini. Gre za mednarodne licence, ki niso več prilagojene posameznim pravnim redom, ampak veljajo za cel svet.
Na voljo so naslednje licence:
– CC BY 4.0 (Priznanje avtorstva)
– CC BY-SA 4.0 (Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji)
– CC BY-ND 4.0 (Priznanje avtorstva-Brez predelav)
– CC BY-NC 4.0 (Priznanje avtorstva-Nekomercialno)
– CC BY-NC-SA 4.0 (Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Deljenje pod enakimi pogoji)
– CC BY-NC-ND 4.0 (Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav)
Poleg tega je prvič v slovenščini dostopna tudi univerzalna “licenca” oziroma odpoved pravicam CC0, ki imetnikom prvic omogoča, da svoja dela enostavno prispevajo v javno domeno.
Ustvarjajte, delite svoja dela in uporabljajte tuja dela pod pogoji CC licenc!
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).