Člani Evropskega Parlamenta o predlogih za urejanje umetne inteligence
V torek, 12. 5. 2020 so člani Evropskega parlamenta na sestanku JURI Komiteja Evropskega parlamenta za pravne zadeve obravnavali poročila o Okvirih etičnih vidikov umetne inteligence, robotike in povezanih tehnologij.
Ibán García del Blanco, poročevalec za zakonodajno poročilo, je povedal, da gre za “prvo tovrstno zakonodajno iniciativo, s katero se je Evropski parlament ukvarjal v tako širokem obsegu”, zanimivo so tudi besede poročevalca za poročilo o vplivu pravic intelektualne lastnine na razvoj umetne inteligence, Stéphana Séjournéja, ki je izpostavil, da so pravice intelektualne lastnine namenjene “promociji inovativnosti in ustvarjalnosti, ki sta ključni za […] razvoj umetne inteligence” in predlagal “izboljšanje mehanizmov in dostopnosti podatkov, ki so potrebni za razvoj umetne inteligence.”
V naslednjem koraku se pričakuje, da bo JURI Komite o dopolnitvah Okvira razpravljal junija in julija, čemur sledi glasovanje, ki naj bi se zgodilo 28. septembra.
Posnetek sestanka JURI Komiteja si lahko ogledate tukaj.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).