EU ne bi veliko izgubila, če bi Direktivo preprosto zavrnila
Če doslej še niste razumeli, zakaj je nova Direktiva o avtorskih pravicah tako problematična, je intervju s prof. Martinom Kretschmerjem iz Univerze v Glasgowu obvezno petkovo popoldansko branje pred tednom, ko bo potekalo glasovanjem v Evropskem parlamentu.
Prof. Kretchmer z ilustrativnimi primeri odlično ponazori, zakaj je členu 13 potrebno nujno nasprotovati, na kar že ves čas (in v zadnjem času še glasneje) opozarja tudi IPI. S prepričljivimi argumenti pa prof. Kretschmer pojasni tudi, zakaj Direktiva kot celota prej škoduje kot koristi vzpostavljanju uravnoteženega in učinkovitega sistema avtorskih pravic po vsej EU in zakaj bi bilo Evropi bolje, da direktivo v celoti zavrnemo.
Celoten intervju si v slovenščini lahko preberete tukaj.
Na pomanjkljivosti posameznih členov pregledno in razumljivo opozarjata tudi organizacija Communia in center CREATe, ki ga vodi prav prof. Martin Kretschmer.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).