Evropa na poti k “digital commons”?
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
Digital commons so povsod – so vse od odprtokodne programske opreme do drugih tehnoloških orodij, ki so odprta in dostopna vsem članom skupnosti. Pogosto jih prostovoljno upravljajo ljubitelji tehnologije in internetne skupnosti z omejenimi sredstvi.
V pravilni izvedbi lahko digital commons v tehnološki sektor vnesejo večjo konkurenčnost, izmenjavo znanja in interoperabilnost.
Francoska vlada je med svojim predsedovanjem Svetu EU v letu 2022 pozvala države članice, da pozornost usmerijo v digital commons. Iz Pariza je prišel poziv evropskim vladam k oblikovanju političnih programov, s katerimi bi zasledovali cilj.
Ta teden se gibanju pridružuje tudi Evropa: 21. in 22. junija je 19 držav članic EU in Evropska komisija na digitalni skupščini v Toulousu predstavilo poročilo o digital commons (francosko communs numériques).
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).