Implementacija 17. člena DSM Direktive v Nemčiji že stopila v veljavo
V procesu implementacije DSM direktive je nemško pravosodno ministrstvo na podlagi več krogov javnega posvetovanja predstavilo več osnutkov zakona. Nato je nemški Bundestag 19. maja 2021 sprejel zakon (Urheberrechts-Diensteanbieter-Gesetz, “UrhDaG”), s katerim so bile implementirane določbe 17. člena DSM direktive v nemško zakonodajo, o čemer je IPI že poročal. UrhDaG je začel veljati s 1. avgustom. V zvezi z implementacijo 17. člena je bila Nemčija prva država članica, ki je predstavila ex-ante mehanizem za varstvo pravic uporabnikov. Nemčija je prav tako z 28. majem 2021 v celoti že implementirala tudi preostale določbe DSM direktive, ki so stopile v veljavo s 7. junijem.
Nemčija je s konceptom “domnevno dovoljene uporabe” uvedla predhodne ukrepe za varstvo pravic uporabnikov pred blokiranjem na podlagi izjem od avtorskih pravic. Nemška implementacija v določenih primerih določa tudi ex-post ukrepe, ki služijo odvračanju od zlorabe na način, da se podajo lažni zahtevki glede avtorskih pravic.
UrhDaG je na voljo v nemškem jeziku tukaj.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).