Mednarodni poziv k zmanjšanju avtorskopravnih ovir za boj proti COVID-19
V ponedeljek, 22. marca 2021 je več kot 250 deležnikov na spletni tiskovni konferenci prvič objavilo skupni poziv k zmanjšanju oziroma odpravi določenih avtorskopravnih omejitev, z namenom preprečevanja, zadržanja širjenja in zdravljenja virusa COVID-19.
Dne 22. marca ob 14. uri je več kot 100 raziskovalnih in izobraževalnih ustanov, ter več kot 150 mednarodnih akademikov in strokovnjakov prvič objavilo izjavo, namenjeno Svetovni trgovinski organizaciji (WTO), v kateri pozivajo k začasni odpravi določenih avtorskopravnih omejitev, s čimer bi se pripomoglo k preprečevanju, zadržanju širjenja in zdravljenju virusa COVID-19. Med podpisniki izjave so tudi največja svetovna združenja knjižnic in izobraževalnih ustanov, ki skupaj predstavljajo več kot 1500 ustanov in več kot 30 milijonov učiteljev po celem svetu.
Izjavo v celoti si lahko preberete tukaj.
Podpisnika izjave sta tudi IPI in Communia.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).