Inštitut za intelektualno lastnino
Inštitut za intelektualno lastnino / Intellectual Property Institute (IPI) je svetovalna, raziskovalna in izobraževalna institucija, ki deluje na področjih: Avtorsko pravo, Pravo znamk, Pravo modelov, Patentno pravo, Domena, Internet, Varstvo osebnih podatkov, Blockchain in Umetna inteligenca.
Glavno področje, s katerim se IPI ukvarja je avtorsko pravo, na področju industrijske lastnine pa deluje zlasti kot zastopnik za znamke in modele. Svetuje številnim slovenskim podjetjem, tako manjšim kot tudi največjim v državi, pa tudi posameznim ustvarjalcem in podjetnikom pri upravljanju pravic intelektualne lastnine ter reševanju konkretnih pravnih sporov.
Na raziskovalnem področju, zlasti na področju avtorskega prava, IPI sodeluje z univerzami, raziskovalnimi inštituti, centri umetnosti in kulture ter nevladnimi organizacijami, tako doma kot tudi izven Slovenije. IPI je vključen v številne evropske in mednarodne projekte na širšem področju prava intelektualne lastnine.
Na izobraževalnem področju IPI organizira predavanja in okrogle mize ter sodeluje na različnih konferencah, delavnicah in aktualnih razpravah s področja intelektualne lastnine. S tem želi obogatiti slovenski miselni prostor z novimi idejami in perspektivami, ključnimi za razvoj ustvarjalne in inovativne družbe, prilagojene tehnologijam novega tisočletja.
Dr. Maja Bogataj Jančič je ustanoviteljica in vodja Inštituta za intelektualno lastnino, zasebne raziskovalne in svetovalne institucije.
Je diplomantka Pravne fakultete v Ljubljani (1996). Magistrirala je na Pravni fakulteti v Ljubljani (1999, ekonomija), Harvard Law School (2000, pravo) in Facoltà di Giurisprudenza di Torino (2005, intelektualna lastnina). Doktorirala je na Pravni fakulteti v Ljubljani (2006, avtorsko pravo). Je avtorica številnih člankov s področja intelektualne lastnine in soavtorica več knjig s področja interneta in prava intelektualne lastnine.
Njeno raziskovalno in svetovalno delo je osredotočeno na intelektualno lastnino, zlasti avtorsko pravo. Sodeluje pri številnih mednarodnih projektih. Je razsodnica v postopkih za alternativno reševanje domenskih sporov za domenski prostor .si in zastopnica za znamke in modele. Vodila je projekt Creative Commons Slovenija, od leta 2019 pa je predstavnica in pravna vodja slovenskega chapter-ja v mreži Creative Commons Global Network. Je tudi članica združenja Communia, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja.