Odprta koda v Institucijah EU!
Iz Bruslja prihaja spodbudna novica za odprto znanje in odprto družbo. Na plenarnem zasedanju prejšnji teden je Evropski parlament podprl predlog Evropske piratske stranke, naj EU institucije računalniške programe, ki jih same razvijejo, ali ki jih drugi razvijejo zanje, primarno dajejo na voljo pod pogoji odprtokodnih licenc.
Odprte in proste licence omogočajo, da jih vsi uporabljamo, delimo in nadgrajujemo. Preprečujejo odvisnost od dragih in omejenih možnosti, ki so na trgu, hkrati pa spodbujajo prost pretok zaupanja vrednih informacij. “Gre za pomemben mejnik pri zagotavljanju transparentne in odprte digitalizacije evropskih institucij”, je poudaril Marcel Kolaja, podpredsednik Evropskega parlamenta.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).