Spodbujanje digitalizacije evropske kulturne dediščine
Evropska komisija je 28. oktobra 2011 sprejela priporočilo, v katerem države članice EU poziva, da okrepijo prizadevanja in združijo vire pri digitalizaciji kulturne dediščine ter vanjo vključijo zasebni sektor.
Komisija si v priporočilu prizadeva zlasti za učinkovit nadaljnji razvoj Europeane in tako spodbuja države članice, da pripravijo vzdržne načrte in sklenejo partnerstva za vnos 30 milijonov objektov v Europeano do leta 2015 (danes jih je na voljo 19 milijonov), da na spletu objavijo več avtorsko zaščitenega gradiva in na trgu nedostopnega gradiva ter prilagodijo nacionalno zakonodajo in strategije, da bodo zagotovile dolgoročno hrambo digitalnega gradiva. Priporočilo obravnava tudi ključna načela za delovanje javno-zasebnih partnerstev, ki naj bi zagotovila pošteno in transparentno digitalizacijo gradiva.
Priporočilo temelji na sklepnih ugotovitvah Odbora modrih (skupina za razmislek na visoki ravni), ki je bil ustanovljen leta 2010.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).