Regulacija umetne inteligence – etični vidik in temeljne pravice
20. julija 2021 bo Ministrstvo za pravosodje Republike Slovenije gostilo virtualno konferenco, ki se bo osredotočila na učinkovito zaščito temeljnih pravic pri urejanju umetne inteligence v Evropi in širše. Dogodek bo moderirala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M., ustanoviteljica in vodja Inštituta za intelektualno lastnino, ki je tudi vodja skupine za upravljanje s podatki pri Globalnem partnerstvu za umetno inteligenco (GPAI).
Prvi panel bo posvečen EU perspektivi, zlasti predlogu Komisije glede Akta o umetni inteligenci. Nastopili bodo:
– Michael O’Flaherty, direktor Agencije za temeljne pravice,
– Joanna Bryson, profesorica etike in tehnologije, Center za digitalno upravljanje na šoli Hertie,
– Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti v Republiki Sloveniji in član izvršnega odbora Equinet,
– Kilian Gross, vodja enote za razvoj in usklajevanje politike umetne inteligence, GD CONNECT, Evropska komisija,
– Dr. Joanna Bryson, profesorica etike in tehnologije, Center za digitalno upravljanje na šoli Hertie,
– Matthias Spielkamp, soustanovitelj in izvršni direktor, AlgorithmWatch,
– Catelijne Muller, LL.M., soustanoviteljica in predsednica ALLAI.
Drugi panel pa mednarodni perspektivi z namenom primerjave pristopov različnih regionalnih in mednarodnih organizacij ter spodbujanja njihovega sodelovanja na tem področju. Nastopili bodo:
– Louisa Klingvall, vodja skupine v enoti za temeljne pravice, GD za pravosodje in potrošnike, Evropska komisija,
– Dr. David Leslie, vodja etične teme na Inštitutu Alan Turing, član urada CAHAI,
– Karine Perset, vodja enote za umetno inteligenco pri oddelku OECD za politiko digitalnega gospodarstva (Observatorij za politiko umetne inteligence, mreža strokovnjakov za umetno inteligenco),
– Dr. Marielza Oliveira, direktorica za partnerstva in spremljanje operativnih programov, UNESCO,.
– Prof. Dr. John Shawe Taylor, direktor IRCAI – Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco pod pokroviteljstvom Unesca
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).