Študija o nastajajočih vprašanjih o kolektivnem upravljanju licenc v digitalnem okolju
Evropska komisija je 23. novembra 2021 objavila dve poročili na področju avtorskih pravic, kot zahtevata direktivi 2014/26/EU (CRM Direktiva) in 2019/790 (DSM Direktiva). Podpirata ju dve študiji: Študija o nastajajočih vprašanjih o kolektivnem upravljanju licenc v digitalnem okolju in Študija o izbranih vprašanjih v zvezi z uporabo CRM Direktive.
Študija o nastajajočih vprašanjih o kolektivnem upravljanju licenc v digitalnem okolju obravnava dve ločeni vprašanji, povezani s kolektivnim upravljanjem avtorsko zaščitenih del. Prvi del se osredotoča na različne mehanizme kolektivnega licenciranja z razširjenim učinkom, ki se uporabljajo v državah članicah. Drugi del se nanaša na uporabo CRM direktive, s posebnim poudarkom na razvoju večozemeljskega licenciranja pravic v glasbenih delih za spletno uporabo na notranjem trgu.
Kolektivne licence z razširjenim učinkom (CLEE) že dolgo obstajajo v več državah članicah, vendar so bili njihovi pogoji po pravu EU usklajeni šele pred kratkim, in sicer s 12. členom DSM direktive.
Slovenski Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) trenutno ne vključuje kolektivnega licenciranja s razširjenim učinkom, vendar se bo to spremenilo z implementacijo DSM direktive.
Študija podpira zgornja poročila Komisije. Komisiji zagotavlja elemente za podporo tekoči analizi kolektivnega licenciranja z razširjenim učinkom na različnih trgih, tako da obravnava uporabo mehanizmov CLEE v različnih državah članicah.
Poročila in študije najdete tukaj.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).