Svetovni dan intelektualne lastnine
Danes praznujemo svetovni dan intelektualne lastnine. IPI na ta dan tradicionalno razglasi najodmevnejši dogodek minulega leta. To je zagotovo sprejetje Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu.
Več o različnih aspektih direktive in novostih, ki jih bo prinesla, si lahko prebere na naslednjih povezavah:
– Direktiva je še vedno slaba!
– O Direktivi
– Internet je za ljudi
V Sloveniji je največ pozornosti v negativnem smislu požel dogodek grobe kršitve materialnih in moralnih avtorskih pravic, ki jo je zagrešil Boris Kobal, ki je s tem kriv tudi za največjo plagiatorsko afero pri nas in upamo, da je po tem dejanju vsem jasno, da je plagiiranje zavržno in neetično dejanje, ki ima lahko velike negativne posledice za plagiatorja. Republika Slovenija je pričela tudi z implementacijo prenovljene izjeme za slepe, slabovidne in osebe z ovirami branja v Zakon o avtorski in sorodnih pravicah.
Različne spremembe avtorskopravne zakonodaje so torej na vidiku. Upamo, da bomo v naslednjem letu lahko poročali o čim več pozitivnih premikih na tem področju!
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).