Evropski parlament sprejel pravila o skupnem patentu
Evropski poslanci so 11. decembra 2012 potrdili zakonodajni paket o skupnem evropskem patentu.
Paket je sestavljen iz treh elementov: uredbe, ki uvaja sistem enotnega patenta, pravil o prevajanju evropskih patentov ter mednarodnega sporazuma o ustanovitvi enotnega patentnega sodišča. Ideja o enotnem evropskem patentu je sicer nastala že leta 1957, zadnji poskus za njeno uresničitev pa je spodletel leta 2004 zaradi jezikovnih vprašanj. Ta so očitno ostala problematična tudi v letošnjem paketu, saj se Italija in Španija sistemu enotnega patenta za zdaj nista pridružili.
Enotni patent bo sicer mogoče vložiti v angleščini, nemščini ali francoščini ter bo tudi na voljo v teh treh jezikih. Kljub temu so evropski parlamentarci v izjavi za javnost sprejetje paketa, ki začne veljati 1. januarja 2014 oziroma ko ga ratificira 13 držav pogodbenic, predstavili kot velik uspeh, ki naj bi stroške pridobitve patenta na evropski ravni zmanjšal za kar 80%. Tako naj bi sistem postal konkurenčnejši ameriškemu ter japonskemu, kjer je bilo patent mogoče pridobiti ceneje kot v Evropski uniji.
Viri: Izjava za javnost Evropskega Parlamenta, Vprašanja in odgovori.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).