Webinar KR21: So odprte izjeme prihodnost evropskega avtorskega prava?
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.
Sisteme civilnega prava, ki prevladujejo v Evropi, običajno povezujemo z ozko opredeljenimi avtorskopravnimi izjemami, ki uporabnikom dovoljujejo le izvedbo z zakonom vnaprej določenih dejanj. Dejansko pa je bilo tradicionalno za sisteme civilnega prava značilno, da so v zakone kodificirali široke in odprte izjeme, kar pusti sodiščem veliko manevrskega prostora pri njihovi razlagi. Šele v 20. stoletju, ko se je avtorsko pravo pogosto posodabljalo in si je Evropska unija prizadevala vnesti nekaj enotnosti v različne pravne tradicije, se je velik del te odprtosti in prožnosti izgubil. Ironično je, da se zdaj včasih celo reče, da so odprte norme tuje tradicijam civilnega prava.
Webinar bo moderiral Felix Reda, govorci pa so prof. Emily Hudson, prof. Chung-Lun Shen in Benjamin White.
Za udeležbo se je potrebno registrirati, kar lahko storite tukaj.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).