Začasna odpoved pravicam intelektualne lastnine naj se ne nanaša zgolj na patente
COVID 19 preskoči vse zidove in ne pozna razlike med bogatimi in revnimi, zato je solidarnost, tudi s pomočjo začasne odpovedi pravic intelektualne lastnine nujna. Kdaj bo temu sledila EU? In zakaj je pomembno, da se odpoved ne nanaša samo na patente. To je poskušala dr. Maja Bogataj Jančič razložiti Nataši Briški in Aljažu Pengov Bitenc, ki sta jo povabila v Evropsko četrt.
Oktobra lansko leto sta Indija in Južnoafriška Republika predlagali, da se začasno suspendira uveljavljanje pravic intelektualne lastnine v skladu s TRIPS za potrebe premagovanja COVID-19. Razvite države temu predlogu niso bile naklonjene. Maja pa je administracija ZDA presenetila in podprla prizadevanja nerazvitih držav z izjavo predstavnice Urada trgovinskega predstavnika ZDA Katherine Tai. Dr. Maja Bogataj Jančič vidi potezo ZDA kot razumno, a je opozorila, da niso zgolj patenti ovira v boju proti COVID-19. Zdaj mora pravi korak narediti tudi EU.
Vljudno vabljeni, da prisluhnete podkastu, ki je dostopen tukaj.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).