Zakonodajalci morajo pri implementaciji 17. člena upoštevati javni interes
42 organizacij, med njimi Zveza civilnih svoboščin za Evropo, Fundacija Wikimedia, IFLA, EDRi, Communia in Creative Commons, ki se zavzemajo za temeljne pravice uporabnikov interneta in čim širši dostop do znanja, je na začetku tega tedna na Evropsko komisijo naslovilo odprto pismo.
V pismu poudarjajo pomen spoštovanja pravic iz Listine EU o temeljnih pravicah pri implementaciji Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu v nacionalne pravne rede držav članic. V povezavi s 17. (bivšim 13. členom) se je potrebno zavzeti zlasti za svobodo izražanja in zagotoviti transparentno implementacijo, ki bo spodbujala konstruktivno debato in bo upoštevala javni interes, ki ga zastopajo organizacije, podpisane pod odprtim pismom.
Direktiva je bila 17. maja objavljena v uradnem listu EU, 7. junija bo tako pričel teči dvoletni rok za njeno implementacijo.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).